CARBOMAT
pytania i odpowiedzi
CARBOMAT
Dlaczego akurat węgiel brunatny?
Odpowiadając krótko, ponieważ jest to najlepsze znane ludziom źródło materii organicznej, bogate w makro- i mikroelementy oraz kwasy humusowe i fulwowe, huminy, węgiel aktywny, węgiel organiczny, a także leonardyty, o bardzo szerokich zastosowaniach we wszelkiego rodzaju uprawach. Odpowiedzi możemy szukać również w historii, wszak węgiel brunatny był na początku ubiegłego wieku (a nawet wcześniej) powszechnie stosowany przez polskich rolników do naturalnego nawożenia gleb. Mamy na ten temat w kraju bogatą literaturę. Przykład dali też amazońscy Indianie ich słynnymi terra preta, które były i są jednymi z najbardziej żyznych gleb na ziemi. Kluczowym składnikiem tychże gleb był właśnie węgiel aktywny, który poprawiał żyzność gleby i zapobiegał wymywaniu z niej substancji odżywczych. Możemy zatem powiedzieć, że węgiel brunatny to jest najstarsza nowość, którą na powrót chcielibyśmy przedstawić polskim rolnikom i ogrodnikom. Biorąc pod uwagę fakt, w jak bardzo opłakanym stanie są gleby w Polsce stwierdziliśmy, że węgiel brunatny jest idealnym rozwiązaniem tego problemu, w dodatku osiągniętym w sposób całkowicie naturalny.
Jakie właściwości posiada węgiel brunatny?
Węgiel brunatny posiada całą gamę korzystnych właściwości dla roślin, środowiska bądź zdrowia ludzi. Po więcej szczegółów odsyłam do zakładek z produktami – CARBOMAT i CARBOHUMIC, gdzie szerzej opisujemy te zagadnienia.
Skąd pozyskujecie węgiel?
Możemy powiedzieć, że jest to polski węgiel z kopalni, która najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. Sprawdziliśmy wszystkie aktywne kopalnie węgla brunatnego w Polsce i jedna konkretna dysponowała surowcem, który wyróżnia się szczególnie na tle przydatności w uprawie roślin.
Jakie pH ma wasze podłoże?
Naturalne pH węgla brunatnego z naszego źródła to 4-4,5, jednakże jesteśmy w stanie przygotować podłoże pod konkretne parametry (w tym pH, warunki wodno-powietrzne itp.) rośliny docelowej.
Jakie znaczenie mają frakcje i czy mogę zamówić konkretną frakcję?
W naszej fabryce tworzymy 4 rodzaje frakcji, które potem komponujemy z myślą o konkretnej roślinie; chodzi przede wszystkim o stworzenie jak najlepszych warunków wodno-powietrznych. Oczywiście można zamówić konkretną frakcję – powiedzmy drobną, którą następnie możemy wykorzystać na przykład przy ściółkowaniu, w szkółkach przeciwko porastaniu wątrobowców lub zastępując wermikulit do przykrywania nasion przy produkcji itp.
Dla kogo w szczególności kierujecie podłoże?
W zasadzie nie mamy ograniczeń. Naszą ofertę kierujemy zarówno do profesjonalnych producentów szklarniowych, sadowniczych, polowych, szkółek, ale też do amatorów / hobbystów itd. Innymi słowy do każdego, kto myśli o naturalnym i wyjątkowym podłożu do uprawy.
Jak długo mogę stosować podłoże?
W przypadku tego pytania należy rozgraniczyć uprawę na dwie kategorie, tj. bezpośrednio w matach (szklarnie, rynny pod tunelami) oraz w gruncie. W matach uprawę możemy prowadzić spokojnie przez co najmniej 3 lata (warto zaznaczyć, że jeden nasz klient z powodzeniem uprawia ogórki na tych samych matach już 8 sezon). W przypadku upraw w gruncie sprawa wygląda już zgoła inaczej. Tutaj węgiel brunatny staje się częścią gleby, więc liczymy okres, w jakim frakcje węgla brunatnego ulegają naturalnemu rozkładowi. Według literatury jest to co najmniej 25 lat.
Co mogę na nim uprawiać?
W zasadzie wszystko. Już teraz stosujemy nasze podłoże w uprawach wielu gatunków warzyw, owoców, ziół, kwiatów ozdobnych, drzew czy nawet egzotycznych roślin, jak palma daktylowa, paulownia bądź drzewo arganowe. Co więcej, cały czas poszerzamy nasze doświadczenia związane z uprawą kolejnych gatunków roślin.
O czym powinienem pamiętać użytkując węgiel w formie podłoża?
W związku z tym, że stosujemy nasze podłoże pod wiele rodzajów upraw, zebranie wszystkich aspektów w rozbiciu na poszczególne gatunki wymagałoby naprawdę dużego opracowania. Jednakże jest jedna rzecz właściwa w zasadzie wszystkim uprawom, tj. podłoże z węgla brunatnego wymaga wstępnego zalania. To jest bardzo ważny czynnik. Granulki węgla w pierwszej fazie muszą maksymalnie napić się wody i o tym zdecydowanie należy pamiętać. W celu uzyskania pomocnych informacji pod kątem konkretnych upraw, zachęcamy do skontaktowania się bezpośrednio z nami. Na pewno pomożemy i udzielimy właściwych wskazówek.
Czy wasz węgiel zawiera metale ciężkie?
Często słyszymy wątpliwości, że węgiel brunatny zawiera za dużo metali ciężkich. Jest to zarazem prawda i nieprawda. Kluczowe znaczenie ma, jaki to jest węgiel brunatny. Faktycznie im głębiej schodzimy pod ziemię (mamy następujące warstwy przeobrażenia: torf => lignit => węgiel brunatny => węgiel kamienny => węgiel antracytowy), tym surowiec robi się coraz twardszy i występuje w nim większa koncentracja metali ciężkich. Dlatego my zaopatrujemy się w surowiec ze złóż tzw. miękkiego węgla brunatnego (lignitu), pochodzącego z płytkiego pokładu, który spełnia wszystkie restrykcje związane z uprawą roślin.
Czy mogę zmieszać podłoże z rodzimą glebą lub innym podłożem?
Oczywiście, że tak. Węgiel brunatny na pewno wzbogaci rodzimą glebę lub inne podłoże o wszystkie te składniki odżywcze, które zawiera. Warto jednak pamiętać, że przygotowując poszczególne frakcje węgla i je mieszając tworzymy optymalne warunki wodno-powietrzne dla nasadzenia poszczególnych roślin, zatem każda dodatkowa ingerencja pozostałych komponentów może tę równowagę zakłócić. Jeśli myślimy o ogólnym wzbogaceniu gleby w składniki odżywcze, zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdzi się CARBOHUMIC. Dlaczego? Proszę spojrzeć na odpowiedź dotyczącą pytania: „Dlaczego w takim razie nie sypać węgla brunatnego, tylko stosować go w formie płynnej?
W jakich opakowaniach dostarczacie produkt?
Produkt dostarczamy w opakowaniach 19l (worek lub mata uprawowa), big-bag 1000 m3, big bag 1500 m3.
Jakie są największe różnice w odniesieniu do innych podłoży dostępnych na rynku?
W związku z tym, że zakres zastosowania węgla dotyczy praktycznie każdej możliwej uprawy, tj. od upraw szklarniowych, przez rośliny jagodowe, po uprawy sadownicze, prosimy o kontakt bezpośrednio z nami. Wszystko wyjaśnimy – łącznie z różnicami dotyczącymi pozostałych podłoży.
Czy wydobywanie węgla jest pro środowiskowe? Przecież cała Unia Europejska chce zamykać kopalnie.
Jako firma chcemy zmienić szkodliwy paradygmat dotyczący użytkowania węgla brunatnego w kraju i poza – pokazać, że węgiel to nie tylko jego spalanie i emisja CO2 do atmosfery, a tym samym przyspieszanie globalnego ocieplania klimatu (i co gorsza, bezpowrotna utrata tak cennych składników odżywczych!), ale coś zupełnie odwrotnego – jego sekwestracja, i to nie tylko poprzez uprawę roślin, która najczęściej jest kojarzona z pochłanianiem tegoż gazu cieplarnianego, ale głównie poprzez dostarczanie do gleby pierwiastka C, który wiąże i unieruchamia gazy cieplarniane wydostające się z gleby. Globalnie rzecz biorąc gleby zawierają dwa razy więcej węgla niż atmosfera ziemska (odpowiednio 1500 mld ton i 700 mld ton), stąd też nic dziwnego, że próchnica wzbudza wielkie zainteresowanie ekologów jako ważne medium sekwestracji CO2. Również sadząc jak najwięcej roślin na węglu brunatnym przyczyniamy się do redukcji globalnej emisji dwutlenku węgla. Według nas należy się zastanowić, czy w dobie drastycznego pogarszania się jakości gleby i faktu, że w Polsce nie mamy dużo żyznych jej odmian, wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w węglu, nie będzie przypadkiem kluczowe. Ciężko wyobrazić sobie kraj, który mając tak znaczne zasoby „czarnego złota” (jedne z największych na świecie) nie wykorzystuje ich w pełni. W przypadku naszej działalności moglibyśmy powiedzieć nawet, że oddajemy naturze więcej niż od niej pożyczamy, tyle tylko że w terminie późniejszym. Upraszczając też sprawę, możemy nazwać to, co robimy, swego rodzaju redystrybucją „żyzności” z miejsc w nią zasobnych, do rejonów w nią ubogie, co ma na celu odbudowę zdegradowanych przez człowieka gleb i ich remediację.