CARBOHUMIC
pytania i odpowiedzi

CARBOHUMIC

Co to jest CARBOHUMIC?

Najkrócej rzecz ujmując, jest to węgiel brunatny w formie płynnej.

Dlaczego w takim razie nie sypać węgla brunatnego, tylko stosować go w formie płynnej?

Podczas gdy pole użyźnione węglem brunatnym w formie stałej da nam efekt dopiero po kilku latach, tak w przypadku formy płynnej – CARBOHUMICu składniki zawarte wewnątrz węgla dostępne są dla roślin niemalże od razu. W pierwszych latach skutek zastosowania węgla brunatnego w formie stałej na polach może być wręcz odwrotny do zamierzonego, ponieważ węgiel będzie absorbował wszystko, co zostanie zaaplikowane. Dopiero w późniejszym okresie – wraz z rozkładem węgla – wszystkie zawarte w nim składniki będą konsekwentnie uwalniane.

Jak powstaje produkt, z czego się składa?

Produkt powstaje w procesie alkalicznej ekstrakcji i zawiera w sobie wszystko to, co zawiera w sobie węgiel brunatny, a więc związki próchnicze (kwasy humusowe, huminowe, huminy), węgiel organiczny, węgiel aktywny, leonardyty, składniki mineralne itp. Po więcej szczegółów zapraszam na podstronę z produktem CARBOHUMIC.

Jakie pH ma preparat?

Preparat ma pH w granicach 8-10, jednakże biorąc pod uwagę proporcje, w jakich rozrabiamy z wodą możemy przyjąć, że preparat przyjmuje pH używanej wody.

Jakie korzyści osiągnę stosując preparat?

Stosowanie preparatu wpływa jednocześnie na szereg czynników ogrodniczych, ekonomicznych lub środowiskowych. Po więcej szczegółów odsyłam do zakładki produktu CARBOHUMIC.

Do kogo w szczególności kierowany jest produkt?

Nie mamy żadnych ograniczeń. Proponujemy nasz CARBOHUMIC każdemu, komu zależy na dobrym stanie swojej gleby, niezależnie od tego czy będzie to wielohektarowy rolnik, czy działkowicz. Co więcej, produkt nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o konkretne rośliny, więc możemy z powodzeniem stosować go do wszystkich gatunków roślin.

Dlaczego w ofercie mają Państwo 4 wersje CARBOHUMICu, czym różnią się od siebie?

Wersje te odróżnia stopień odfiltrowania i, co się z tym wiąże, zawartość substancji organicznej (suchej masy) w produkcie. Wychodzimy z założenia, że działkowicz – chcący zadbać o swoją glebę i uprawy – będzie miał nieco inne potrzeby niż profesjonalny producent – na przykład borówki – stosującyfertygacjęlub rolnik korzystający z opryskiwacza – czyli z systemów posiadających dokładne filtry. W tym celu podzieliliśmy nasz preparat na 4 warianty, które mają niewielkie różnice między sobą w kwestii właściwości, ale za to nieco większe w sposobie aplikowania. Wszystkie przedziały wraz z sugerowanym przeznaczeniem są opisane w zakładce produktowej.

Dlaczego miałbym stosować CARBOHUMIC zamiast obornika, gnojowicy lub kompostu?

Zacznijmy może od tego, że w dzisiejszych czasach ukształtował się zauważalny rozdźwięk pomiędzy produkcją rolną a hodowlaną. Bardzo duża grupa rolników przestała już korzystać z jakiejkolwiek formy dostarczania do gleby materii organicznej (choćby w postaci obornika), czego skutkiem jest dramatyczny spadek zawartości próchnicy w polskich glebach. My chcemy zaproponować łatwo dostępną alternatywę. Węgiel brunatny jest nawet kilka razy bardziej zasobny w węgiel organiczny i materię organiczną, która stanowi cenne pożywienie dla mikroorganizmów tworzących próchnicę, niż wspomniany obornik i może stanowić jego znakomity zamiennik do odbudowy zdegradowanych gleb w Polsce. Co więcej, w związku z tym, że obornik czy gnojowica zawiera w sobie solidną dawkę azotu, proponujemy nawet stosowanie naszego preparatu wraz z tymi nośnikami, aby wyrównać ich ogólny bilans węgla do azotu, a także by przeciwdziałać wypłukiwaniu azotu w głąb gleby lub jego ulatnianiu się w powietrze (i, co się z tym wiąże, ograniczenie nieprzyjemnego zapachu). Węgiel organiczny zawarty w preparacie jest silnie reaktywny, posiada zatem właściwości chelatujące (łączące i unieruchamiające) inne pierwiastki w związki chemiczne.

Czym różni się wasz preparat od innych produktów tego typu?

Przede wszystkim trudno mówić o innych preparatach w kontekście porównania, jeśli nie wie się do końca czym są inne preparaty. Co możemy powiedzieć, to że w odróżnieniu od zdecydowanej większości produktów dostępnych na rynku, preparat CARBOHUMIC jest ekstraktem z czystego miękkiego węgla brunatnego (nie z kompostu, z hodowli dżdżownic lub odpadów z oczyszczalni ścieków) i nie zawiera w sobie żadnych syntetyków. Powstaje z czystego surowca (bez pyłów czy piasków), co gwarantuje wysoką jakość produktu. Posiada też bardzo gęstą konsystencję – osiągniętą w naturalny sposób, co bezpośrednio wpływa na jego wydajność (zaledwie 1 gr Corg zawartego w preparacie wystarcza, by pokryć obszar wielkości nawet 4000 m2). Można też powiedzieć, że produkt jest tak dobry, jak surowiec, z którego powstaje. CARBOHUMIC powstaje z najlepszej klasy węgla brunatnego – względem przydatności w uprawie roślin – w Polsce i jednego z najlepszych w Europie.

W jaki sposób preparat wpływa na procesy humifikacji (powstawania próchnicy)?

W bardzo dużym skrócie, przyjmuje się, że aby powstał humus w glebie kluczowe są cztery aspekty, tj. wysoka zawartość materii / substancji organicznej / substancje humusowe, utrzymanie stosunku węgla (C) do azotu (N) – przynajmniej 10:1, organizmy żywe oraz czas. W naszym preparacie posiadamy pierwsze składowe, reszta musi przyjść sama. Węgiel brunatny jest najlepszym nośnikiem materii organicznej oraz węgla organicznego (Corg) – pierwiastka niezbędnego w procesie powstawania próchnicy – dostępnym w przyrodzie, nawet kilkukrotnie lepszym niż powszechnie stosowany obornik. W przybliżeniu skład chemiczny próchnicy wygląda następująco: 60% C, 30% O2, 6% N, 1,2% P, 0,9% S oraz wiele mikroelementów. Proporcjonalny stosunek najważniejszych makroelementów w próchnicy C:N:P:S wynosi więc odpowiednio 10:1:0,2:0,15. Pytanie: kto dziś i w jakiej formie dostarcza do gleby węgiel…? Jeśli już, to w jakich ilościach…?

Czy preparat nie będzie mi zatykał systemu fertygacyjnego, spryskiwaczy?

Naszym klientom indywidualnym proponujemy różne formy oczyszczenia naszego preparatu. Jeśli użytkownik chce stosować CARBOHUMIC poprzez kapilary, belki herbicydowe, spryskiwacze jesteśmy w stanie oczyścić produkt nawet do wartości 180 mesh. 

Warto jednak mieć na uwadze, że im więcej materii organicznej zostawimy w preparacie, tym więcej dostarczymy jej do gleby.

Wspominacie Państwo, że wasz preparat pomaga w walce z suszą. W jaki sposób?

Żeby zobrazować sytuację musielibyśmy odwołać się do właściwości fizycznych cząstek węgla – jego porowatości i związanych z tym jego możliwościami sorpcyjnymi. Preparat wspomaga tworzenie koloidalnych struktur próchnicy, które sprawiają, że olbrzymie powierzchnie wewnętrzne cząstek próchnicy są zdolne zatrzymywać wodę w ilości kilkakrotnie większej od swojej masy.

Czy mogę stosować do upraw ekologicznych?

Oczywiście. Preparat jest zakwalifikowany przez IUNG Puławy do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod numerem NE/495/2019.

Jak go aplikować?

Zakres aplikowania jest naprawdę szeroki. Preparat możemy stosować poprzez bodaj wszystkie dostępne nośniki nawadniające; począwszy od konewki, z węża, poprzez linie kroplujące, belki herbicydowe, opryskiwacze itd. Produkt jest na tyle oczyszczony, że nie stwarza żadnych problemów związanych z zapychaniem systemów fertygacyjnych.

Jaki wpływ na środowisko naturalne ma preparat?

Kwestie związane ze środowiskiem omawiamy w podstronie z produktem CARBOHUMIC.

Jakie proporcje stosować?

Zazwyczaj zalecamy mieszać preparat z wodą lub roztworem roboczym w proporcjach zależnych od stanu gleby lub konkretnych wymagań uprawianej rośliny na zawartość próchnicy lub składników odżywczych. Jeśli mamy na uwadze konsekwentne równoważnie bilansu utraty próchnicy w glebie po uprawie, należałoby stosować preparat przynajmniej raz w roku w proporcji 1:100. Natomiast jeśli mamy na uwadze odbudowywanie znaczących ubytków próchnicy, powstałych wskutek wieloletniej eksploatacji pola, zalecane jest stosowanie większych dawek. W razie chęci skonsultowania poszczególnych zaleceń, zachęcamy do kontaktu z nami.

Czy lepiej jest zastosować jednorazową bardziej stężoną dawkę, czy kilka dawek mniej stężonych?

Badania wykazały, że zdecydowanie skuteczniejsze w procesach humifikacyjnych – próchnico-twórczych są dawki częste i mniej stężone z uwagi przede wszystkim na dwa czynniki, tj. kwasy fulwowe są zauważalnie lepiej zasorbowane w mniejszych stężeniach. Kwasy huminowe zaabsorbowane z roztworów o większej koncentracji łatwiej ulegają wymywaniu niż zasorbowane z roztworów o małym stężeniu. Dlatego standardowa – uniwersalna zalecana przez nas dawka to 1L CARBOHUMICu na 100L wody do zastosowania przynajmniej raz w roku.

Jak często stosować preparat?

Wszelkie szczegółowe zalecenia radzimy uzgodnić z nami, ponieważ częstotliwość stosowania zależy od kilku istotnych czynników.

Czy mogę przenawozić?

Nie ma takiej możliwości. Preparat zawiera wyłącznie składniki pochodzenia organicznego, więc nie istnieje możliwość przenawożenia uprawy. Dostarczymy wówczas co najwyżej większą ilość organiki do gleby.

Kiedy nie stosować?

Nie stosujemy na zamarzniętą glebę lub w trakcie obfitych opadów deszczu.

Czy produkt ma okres karencji?

W związku z tym, że nasz produkt jest całkowicie naturalny, nie obejmują go żadne okresy karencji po zastosowaniu. Jest w 100% bezpieczny, ba, nawet spożywamy go w trakcie naszych prezentacji.

Czy można go łączyć ze środkami ochrony roślin, nawozami itp.?

Zalecamy mieszać preparat wyłącznie z czystą wodą lub ewentualnie roztworem roboczym. Nie wiemy jak CARBOHUMIC zachowa się po zmieszaniu z niektórymi chemikaliami, więc zalecamy ostrożność.

W jakich pojemnościach sprzedajecie preparat?

Preparat sprzedajemy w opakowaniach 1, 5, 20 i 1000-litrowych.

Czy produkt nie zawiera metali ciężkich?

Często słyszymy wątpliwości, że węgiel brunatny i preparaty wykonane z jego wykorzystaniem zawierają duże dawki metali ciężkich. Jest to zarazem prawda i nieprawda. Kluczowe znaczenie ma, jaki to jest węgiel brunatny. Faktycznie im głębiej schodzimy pod ziemię (mamy następujące warstwy przeobrażenia: torf => lignit => węgiel brunatny => węgiel kamienny => węgiel antracytowy), tym surowiec robi się coraz twardszy i występuje w nim większa koncentracja metali ciężkich. Dlatego my zaopatrujemy się w surowiec ze złóż tzw. miękkiego węgla brunatnego (lignitu), który spełnia wszystkie restrykcje związane z uprawą roślin.

Czy to jest preparat bakteryjny?

Pomimo, że sam koncentrat nie zawiera żadnych żywych organizmów – nie jest to preparat bakteryjny – za to zdecydowanie sprzyja ich powstawaniu. Preparat pozwala ekosystemowi glebowemu na regenerację w krótkim czasie, jako naturalny proces – bez dodatku chemikaliów i w sposób całkowicie nieszkodliwy dla życia biologicznego. Dodatkowo, produkt może być stosowany ze szczepami bakterii do rozkładu resztek pożniwnych lub RSM.

Przewiń do góry